Vyjádření k článku na Novinky.cz ze dne 27.12.2013

Hlavní stránka / Příběhy z praxe / Vyjádření k článku na Novinky.cz ze dne 27.12.2013

2.1.2014

Vyjádření k článku na Novinky.cz ze dne 27.12.2013 V uplynulých dnech zveřejnil server Novinky.cz článek „Neoprávněné vyhrožování řidičům exekucemi jen tak neskončí“. Česká kancelář pojistitelů v tomto článku tvrdí, že Ministerstvo dopravy lže a že mají důkaz.

 

Dále se píše, Ministerstvo dopravy se v předchozím článku dušovalo, údaje v registru vozidel, které předalo ČKP byly u daného auta zcela v pořádku. Tedy zde byla zaznamenána aktuální změna vlastníka, a že ČKP čerpá z databází pojišťoven, kde jsou chyby. Kancelář pojistitelů prostřednictvím svého tiskového mluvčí předložila na novinářům na podporu svého tvrzení výpis z Centrálního registru vozidel, který jak tvrdí je ovšem mylný. ČKP se tak snaží veškerou vinu svést na chyby v Centrálním registru vozidel.
 
Naše zkušenosti s ČKP vyvolávají pochyby, zda údajný výpis z CRV, který předložila ČKP prostřednictvím svého tiskového mluvčího Aleše Povra, je vůbec pravý. Důkazem je část žaloby, kterou posílají k soudu. Zde se tvrdí, že údaje jsou předávané Ministerstvem dopravy dle §15 odst. 8 žalobci (ČKP) způsobem umožňujícím dálkový přístup, tedy v elektronické podobě a to ve formě strojově čitelné elektronické datové věty. Dále tvrdí, cituji: “Data, která jsou obsahem této elektronické podoby, jsou převáděna do listinné podoby až žalobcem, a to ve formě výzev a upomínek k úhradě příspěvku nepojištěných. Sdělené údaje jsou tedy přímo ve výzvách. Jiný způsob zpracování ani zobrazení není možný.“
 
Sama ČKP tedy sděluje soudu, že sdělené údaje jsou předávány v elektronické podobě a to ve formě strojově čitelné elektronické datové věty, a teprve poté sami převádějí data tak, že jsou uvedena přímo ve výzvách, a že jiný způsob zpracování ani není možný. Rád bychom zdůraznili ten fakt, že pokud je vozidlo na registru vozidel odhlášeno u nového majitele, tento údaj je zaveden on-line do Centrální databáze registrů vozidel a následně se tento údaj přes počítač a tiskárnu zanese do technického průkazu, tudíž není ani technicky možné, aby v např. registru vozidel v Plzni byl zaznamenán údaj o převodu vozidla a následně, aby jiný údaj byl v Centrální databázi v Praze. Jednoduše řečeno pokud na registru odhlásím vozidlo na nového vlastníka a tento úkon je zaznamenán ve velkém technickém průkaze, tak když nový majitel vyjde z registru, nasedne do vozidla, které právě zakoupil, na sebe převedl a následně ho zastaví policie, která prolustruje vozidlo, tak dostane od operačního informaci, že vozidlo je majetkem řidiče, kterého policie zastavila. 
 
V oficiálních tiskových zprávách ČKP, které jsou volně ke zhlédnutí na jejich webových stránkách a to: Postupy při zjišťování údajů pro zasílání výzev k úhradě příspěvku do GF , ČKP jasně a veřejně tvrdí, že získávaná data o osobách, která obesílá ČKP, jsou získávána pouze z oficiálních zdrojů. V úplně poslední větě se píše, že ČKP jiný legální zdroj dat než CRV dle zákona k dispozici nemá.
Naopak Ministerstvo dopravy vydalo prohlášení, ve kterém tvrdí, že ČKP používá informace z pojistných smluv od jednotlivých pojišťoven. Na to ČKP vydalo tiskovou zprávu a to dne 18. prosince 2012 kde ČKP tvrdí, že toto porovnání provádí Ministerstvo dopravy, které spravuje CRV. Výsledek pak předává do ČKP. Právě na základě předaných výsledků tohoto porovnání dat ČKP, tak jak ji ukládá zákon, obesílá vlastníky a provozovatele vozidel. 
 
Pokud by se ČKP řídila zákonem, musí podle zákona obesílat ty vlastníky motorových vozidel, kteří jsou uvedeny v registru vozidel. 
Pochybujeme o tom, že by Ministerstvo dopravy sdělilo data osoby, která není uvedena v CRV. Naopak z vyjádření ČKP, které zaslala k soudu, a kde se opírá pouze o fakt, že žalovaný uzavřel pojistnou smlouvu bezprostředně po nárokovaném pojištěném období, vyplývá, že ČKP lže a čerpá data nikoli z centrálního registru vozidel, ale z pojistných smluv. Sama ČKP to přiznává, když ve vyjádření vůči soudu uvádí: „Na základě z těchto údajů z pojistné smlouvy vymáhá žalobce (ČKP) po žalovaném příspěvek nepojištěných jako po vlastníku vozidla.“  Takže na vině není Ministerstvo dopravy a jeho chybný registr, nýbrž údaje z pojistných smluv a střílení naslepo.
 
 
 


Související články