Jsme všichni oběťmi Centrálního registru vozidel? Aneb příběh pana Adama

Hlavní stránka / Příběhy z praxe / Jsme všichni oběťmi Centrálního registru vozidel? Aneb příběh pana Adama

6.1.2014

Jsme všichni oběťmi Centrálního registru vozidel? Aneb příběh pana Adama Příběh pana Adama začal jako vždy výzvou k zaplacení příspěvku nepojištěných. Neprodleně následovala další výzva k zaplacení příspěvku nepojištěných. Pan Adam sděloval ČKP, že není majitelem ani provozovatelem vozidla VW–LT, za které si nárokují příspěvek nepojištěných. Toto vozidlo si pan Adam v minulosti zapůjčil od svého známého a to za účelem stavby svého rodinného domu (jednalo se o malý lehký nákladní automobil). Veškeré námitky pana Adama byly ze strany ČKP neustále zamítány.

Následně byly oba případy předány inkasní společnosti Transcom. Z této inkasní společnosti bylo panu Adamovi neustále telefonováno a tvrzeno, že je majitelem a provozovatelem vozidla VW-LT a protože nedal značky do deposita, tak musí zaplatit ČKP pokutu.  Na námitky pana Adama nikdo nebral zřetel. Pak ČKP prostřednictvím svého advokáta podala na pana Adama žalobu.

V tento moment pan Adam požádal o pomoc Český konzultační portál, který neprodleně sjednal panu Adamovi právního zástupce, který ho zastupoval v soudním jednání.
 
V žalobě je napsáno: že v souladu se zákonem ČKP zjistilo, že vlastníkem nepojištěného nákladního vozidla VW-LT  je pan Adam. „K prokázání tvrzení, že pan Adam byl v žalovaném období vlastníkem předmětného vozidla a že v daném období nebylo uzavřeno pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, uvádím, že žalobce (ČKP) čerpá data z Centrálního registru vozidel, který spravuje Ministerstvo dopravy a to dle přesně zákonem předepsaného postupu. Ministerstvo dopravy předává žalobci (ČKP) údaje o vlastníku a provozovateli vozidla, který je veden v Centrálním registru vozidel.“
 
Během soudního jednání ČKP své tvrzení o vlastnictví vozu dokládala pojistnou smlouvou, což je lehce zjistitelné z rozsudku, který předkládáme jako důkaz.  Nehledě na to, že pojistná smlouva se týkala jiného období, její použití dokumentuje, že ČKP nemluví pravdu když se odvolává na to, že čerpala data z Centrálního registru vozidel.
 
Rád bych Vám citoval pár vět z tiskového prohlášení ČKP z 18. prosince 2012:
 
„Není nám příjemné, že na základě nesprávných dat od CRV obešleme osoby, které mají věci související s povinným ručením v pořádku. Za komplikace se jim omlouváme a opravdu nás to mrzí. Nemáme nejmenší zájem na tom sankcionovat motoristy, kteří nijak nepochybili.  Spolu s nimi jsme však oběťmi Centrálního registru vozidel.
 
Soud dopadl pro pana Adama dobře. Díky prokázání, že v registru jako vlastník vozidla veden nebyl.
 
Co říci závěrem? Použiji hlášku z filmu: „Ať se propadnu do Západního Německa, jestli kecám.“
 


 


Související články