Časopis TÝDEN: Hon s páskou přes oči

Hlavní stránka / Napsali o nás kontakty pro novináře / Časopis TÝDEN: Hon s páskou přes oči

7.4.2013

Časopis TÝDEN: Hon s páskou přes oči Tažení proti neplatičům povinného ručení ze strany České kanceláře pojistitelů čím dál častěji postihuje i lidi, kteří mají své pojistky zcela v pořádku.

Na první pohled jde o logickou snahu. Postihnout lidi, kteří za své vozy neplatí povinné ručení. Jenže ve snaze vymoci od neplatičů mnohdy i statisícové pohledávky si Česká kancelář pojistitelů nebere žádné servítky.

„Nespravedlivě obeslaných je podle některých odhadů až polovina,“ tvrdí Jiří Ptáček ze společnosti Český konzultační portál. Tu založili sami neprávem obeslaní a na zastupování řidičů v podobné situaci si postavili byznys.
Mnoho případů špatně obeslaných doslova bije do očí. Příkladem může být majitelka cestovní kanceláře Alexandra Cicala. „S ČKP jsem se dostala do křížku před dvěma lety, kdy mi poslali obsílku s dluhem zhruba čtyři tisíce korun. Dlužila jsem prý za auto, které jsem už patnáct let neměla,“ popisuje svou zkušenost.
 
Martyrium dokazování, že vůz skutečně nemá, jí zabralo téměř dva měsíce. Případ Alexandry Cicaly tak podle kritiků ČKP přesně ukazuje jeden z hlavních problémů. A to, že důkazní břemeno neleží na kanceláři, ale na – cimrmanovsky řečeno – „sprostém podezřelém“. Ten musí dokázat, že v dané době auto neměl, nebo neprovozoval. Což není nijak jednoduché.
„Máme případy, kdy si údajný dlužník s ČKP vyměnil i deset dopisů, které byly zamítnuty,“ dává příklady Ptáček. Většina obeslaných proto radši zaplatí, aniž si je jista, že skutečně něco dluží.
A na to prý právě kancelář spoléhá. Masové obesílání davů je údajně její taktikou. ČKP takové motivy striktně odmítá. „Žádná výzva, kterou jsme odeslali, není bezdůvodná. V roce 2011 jsme odeslali 415 tisíc výzev, z nichž 88,6 procenta bylo oprávněných,“ opáčila kancelář. Ta zjišťuje neplatiče prostým porovnáním dvou seznamů, tedy databáze pojištěnců s centrálním registrem vozidel. A právě na vysokou chybovost registru se nyní odvolává.
 
Podle jejích kritiků ale věc není tak jednoduchá. „Zákon, na základě kterého ČKP neplatiče obesílá, není přesný. Udává, že pokud provozujete svůj vůz, musíte mít zákonem dané pojištění. Problém je, že řada lidí sice automobil má, ale vůbec s ním nejezdí. Podle nás v tom případě nemusí nic platit,“ namítá Ptáček.
I tomu se však kancelář brání. Podle ní jde v takovém případě jen o nedbalost řidiče, který má na příslušném registru nahlásit, že svůj vůz neprovozuje. Protivníci se však s tímto rychlým soudem nechtějí smířit a jsou připraveni se bránit. „Nyní lobbujeme u poslanců za změnu zákona a nevylučujeme ani hromadné žaloby vůči kanceláři,“ hrozí Ptáček.
 
(zdroj: týdeník Týden, 15/2013, 8.dubna 2013)
Článek vyšel i online na webu TYDEN.cz (http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/zaplatte-povinne-ruceni-desetitisice-lidi-dostavaji-vyzvy-neopravnene_266521.html)

 


Související články